Staff

Home » Our School » Staff

Independence Faculty & Staff

From administrators to teachers to counselors to cafeteria managers, you can find a member of our IHS family below. If you cannot find who you are looking for, call our front office for assistance.

NameJob TitleTelephoneLinks
Heather Black
Assistant Principal, 11th Grade
Dr. Kevin Dyson
Assistant Principal, 9th Grade
Dr. Niki Patton
Principal
Steven Pickerill
Assistant Principal, 10th Grade
Naomi Williams
Assistant Principal, 12th Grade
NameJob TitleTelephoneLinks
Katy Bert
Attendance Secretary
David Brewer
Shannon Cannon
Nurse
Amy Cole
SRO
Allison Creasman
RTI Coordinator
Holly Dickerson
School Psychologist
Kary Hines
Registrar
Linda Kunberger
Attendance Secretary
Capri Lofaro
Social Worker
Jenna Monforte
STARS
Clare Perrin
Secretary-Principal
Rita Pfeiffer
Speech Language Pathologist
Susan Rutan
Cafeteria Manager
Carlotta Rutter
Math Tutor
LeaAnn Smith
School Secretary
Cindy Todd
Bookkeeper
Patti Twaddle
Nurse
NameJob TitleTelephoneLinks
Napoleon Amos
Physical Science
Whitney Baird
Personal Finance, ISS
Matt Balzer
TV and Film
Catherine Bellottie
AP English III, Film as Lit
Laura Bentley
Spanish I, Honors and Standard
Katy Bert
Attendance Secretary
Heather Black
Assistant Principal, 11th Grade
Scott Blade
Wellness, Athletic Director
Becky Bolton
SSS
David Brewer
Matt Brewer
English I, Honors and Standard
Ashlie Brown
Occupational Coordinator, Transition 2
Betsy Brown
Counselor (Mi-Sc)
Hope Brown
Teacher Assistant
Renee Brown
SSS
Shane Buchanan
World History, Honors and Standard
Janet Buche
Teacher Assistant-Learning Lab Coordinator
Greg Burns
Business and Marketing
Angela Burrell
Honors Spanish III, AP Spanish
Deborah Caldwell
Pre-Calculus, Honors and Standard
NameJob TitleTelephoneLinks
Matt Balzer
TV and Film
Greg Burns
Business and Marketing
Kelly Cole
Nursing Education, Diagnostic Medicine
Elizabeth Grindstaff
Fashion, Nutrition, Sports Health
Sharon Malloy
Early Childhood
Brandi Mangrum
Health Science, Rehab, Athletic Trainer
Stephanie Prewitt
Digital Arts and Design
Lisa Richter
Computer Aided Design
Abner Smith
Criminal Justice
NameJob TitleTelephoneLinks
Catherine Bellottie
AP English III, Film as Lit
Matt Brewer
English I, Honors and Standard
Christina Crutcher
AP English IV, Honors English IV
Mark Every
English IV, Honors and Standard
Diane Fender
English II Honors, Journalism
Derek Folven
English IV, Honors and Standard
Lindsay Freese
English III, Honors and Standard
Raefani Green
English II, Honors and Standard
Laura Kim
English II, Yearbook
Myla McCoy
English I, Honors and Standard, AP Seminar
Jonathan Meeks
English II, English III, Greek and Roman Mythology
Christopher Nelson
English I Honors, Standard
Sarah Reynolds
Honors English II, AP English III
Jill Runser
English I, Honors and Standard
Amy Thorpe
English III, Honors and Standard
NameJob TitleTelephoneLinks
Tyler Dieterich
Band
Andrea Howard
Art, Dept Chair
Justin Kirby
Chorus
Katy Lane
Art
Leah Sargent
Orchestra
Becky Williams
Theatre I, II, III, IV
NameJob TitleTelephoneLinks
Deborah Caldwell
Pre-Calculus, Honors and Standard
Lindsey Chesak
Algebra I-A, Algebra I-B
Stephen Dorris
Honors Pre-Calculus, AP Calculus
Patti Glover
Algebra 2, Honors and Standard
Katharine Greeley
Algebra I, Standard and Honors
Jared Grindstaff
Geometry, Standard and Honors
Megan Hardin
AP Statistics, Algebra II Honors, Dept. Chair
Doug Keil
Geometry
Rebecca Moss
Algebra I, Honors and Standard
Aleesha Ostrander
Misty Riley
Statistics, Honors and Standard
Mark Shepperd
Bridge Math, Honors Geometry
Elizabeth Taylor
Algebra I
NameJob TitleTelephoneLinks
Carol Quinn
Library Assistant
Christy Sweeney
Librarian
NameJob TitleTelephoneLinks
Betsy Brown
Counselor (Mi-Sc)
Heather Fitzhugh
Counselor (De-G)
Katie Liebers
Counselor (H)
Teresa McCombs
Counseling Secretary
Stephanie Roberts
Counselor (A-Da)
Caitland Sharp
Counselor (Se-Z)
Cassie Smith
Counselor (I-Me)
NameJob TitleTelephoneLinks
Napoleon Amos
Physical Science
Candace Coleman
Ecology, Biology
Luke Finley
AP Physics, Astronomy, Dept. Chair
Timothy Genter
Biology, Honors and Standard
Donna Henderson
Honors Anatomy and Physiology, AP Environmental Science
Lars Londot
Physics, AP Physics, Autonomous Vehicles
Christopher Manor
AP Chemistry, Honors Chemistry, Organic Chemistry
DeeDee Montgomery
Hannah Robison
Chemistry
Hannah Saragusa
Honors and AP Biology
Jennifer Sower
Chemistry, Honors and Standard
Adam Taylor
Biology
NameJob TitleTelephoneLinks
Whitney Baird
Personal Finance, ISS
Shane Buchanan
World History, Honors and Standard
Terrence Cormier
US History, Honors and Standard
Lori Freeman
AP Psychology, Honors Psychology
Jennifer Gaujot
AP Government, Standard Government
Bryan Glasner
Personal Finance/ISS
Clint Jezierny
World History
Natalie Leonard
US History, AP US History, Contemporary Issues
Jimmy Neal
Government & Economics
Josh Phillips
AP Euro, History of Ideas
Mike Ragland
AP Human Geography, Dept. Chair
Melanie Robe
Honors US History, AP US History, Physchology
Brandon Swayze
US History
Lance White
World History, Standard and Honors
Stephen Williams
Economics, Honors and Standard, AP Macroeconomics
NameJob TitleTelephoneLinks
Becky Bolton
SSS
Ashlie Brown
Occupational Coordinator, Transition 2
Hope Brown
Teacher Assistant
Renee Brown
SSS
Janet Buche
Teacher Assistant-Learning Lab Coordinator
David Cordero
Teacher Assistant
Sarah Defatta
Transition I, Dept. Chair
Mark Dickinson
SSS
Chad Gates
Teacher Assistant
Karen Green
Teacher Assistant
Candice Halko
SSS
Jenna Harland
Gifted Education
Day Henderson
Teacher Assistant
April Jackson
Teacher Assistant
Kristin Johnson
Stacey McBride
SSS
Cindy Mills
SSS
Zamyra Molesworth
SSS
Kelly Myers
SSS
Sarah Newcome
Teacher Assistant
NameJob TitleTelephoneLinks
Scott Blade
Wellness, Athletic Director
Mike McLaury
Wellness
Mike Riazzi
Wellness
Mary Beth White
Wellness, Athletic Direct-Women's Sports
NameJob TitleTelephoneLinks
Laura Bentley
Spanish I, Honors and Standard
Angela Burrell
Honors Spanish III, AP Spanish
Rachael Carson
French I, II, III
Tadd Himelrick
German I, II, Honors and Standard, German III Honors, Dept Chair
David Housewright
Latin
Jennifer Jezierny
Spanish II Honors, Standard Spanish III
Kim Nayakwadi
Spanish I, Spanish II Honors
Allyson Ordung
Spanish II
Paul Reding
ESL Teacher
Xiaohua Wei
Chinese

Contact Us

INDEPENDENCE
High School

  • 1776 Declaration Way
    Thompsons Station, TN 37179
  • (615) 472-4600
  • (615) 472-4621
Front of Independence High School is shown with landscaping surrounding front entrance.