HomeSign UpImportant DatesPast IssuesWCS HomeContact Us
 
Issue 12


News

Videos

Photos


Awards


Events


 

2013-14 WCS Employees of the Year

Williamson County Schools honored its 2013-14 Employees of the Year January 30 at a special ceremony in Franklin.

Teachers of the Year

Each school selected a teacher to be recognized, and from these, the district selected a system-wide Teacher of the Year at the elementary, middle and high school levels.

Sunset Elementary School Fourth Grade Teacher Karyn Bailey was selected as the Elementary School Teacher of the Year; Brentwood Middle School Language Arts Teacher Lane Thompson was named the Middle School Teacher of the Year; and Franklin High School Math Teacher Tracy Harmon was selected as the High School Teacher of the Year.

Sunset Elementary Fourth Grade Teacher Karyn Bailey (left) was named Elementary Teacher of the Year. She is pictured with School Board Chairperson Pat Anderson and Superintendent Dr. Mike Looney. Brentwood Middle Language Arts Teacher Lane Thompson (left) was named Middle School Teacher of the Year.  She was honored January 30 at the WCS Employees of the Year ceremony in Franklin. Franklin High School Math Teacher Tracy Harmon was named the High School Teacher of the Year for WCS.

The system-wide Teachers of the Year were selected by committees with membership guidelines established by the State.  They will be eligible to receive regional honors which will be announced in the spring. If they are selected in the region, they will be eligible for statewide honors.  The State's Teachers of the Year will be announced in the fall.

Classified Employees of Year

The district also honored its Classified Employees of the Year, which included everyone from teacher assistants to maintenance workers.  Employees were nominated for the honor by their individual school or department.

This year's winners are Fairview Elementary School Special Education Teacher Assistant Taniya Nolen, Spring Station Middle School Bookkeeper Kim Parrish and Alternative Learning Center Special Education Teacher Assistant Helon Brakebill. 


Taniya Nolen
Special Ed. Teacher Assistant
Fairview Elementary

Kim Parrish
Bookkeeper
Spring Station Middle

Helon Brakebill
Special Ed. Teacher Assistant
ALC
 

Elementary School Teachers of the Year


Wendy Ryan
Math Coach
Allendale

Jodi Johnson
Fourth Grade
Bethesda

Cindy Rasure
Fifth Grade
Chapman's Retreat

Marie Miller
Third Grade
Clovercroft

Jennifer Schwartz
Math Coach
College Grove

Sherry Birdwell
First Grade
Crockett

Yolanda Berry
Second Grade
Edmondson

Kim Daugherty
Literacy Coach
Fairview

Christy Green
Third Grade
Grassland

Heather Weaver
First Grade
Heritage

Meredith Chunn
Third Grade
Hillsboro

Sara Hooper
Fifth Grade
Hunters Bend

Cindy Evans
Third Grade
Kenrose

Bridget O'Brien
Third Grade
Lipscomb

Shelley Kofahl
Fifth Grade
Longview

Karen Jones
First Grade
Nolensville

Charlotte Haws
Music
Oak View

Rebecca Dorsten
Kindergarten
Pearre Creek

Debbie Heiman
Fifth Grade
Scales

Karyn Bailey
Fourth Grade
Sunset

Jill Mitchell
Fourth Grade
Trinity

Pam Hargrove
Math Coach
Walnut Grove

Tenna Cantrell
Special Education
Westwood

Shannon Bradley
Kindergarten
Winstead


Middle School Teachers of the Year


Lane Thompson
Language Arts
Brentwood

Barbara Hall
Language Arts
Fairview

Sherrie Anderson
Special Education
Grassland

Deborah Shrum
Science
Heritage

Elizabeth Pittsley
Art
Hillsboro

Andi Davis
Art
Page

Niki Folven
Science
Spring Station

Laura Flores
Special Education
Sunset

Jessie Cook
Math
Woodland
     

High School Teachers of the Year


Peggy Elliott
English
ALC

Belinda Wade
Economics
Brentwood

Kim Vanosdall
Social Studies
Centennial

Jo Nola
Math
Fairview

Tracy Harmon
Math
Franklin

Patti Glover
Freshman Academy
Independence

Paula Wolak
Audio Production
Middle College

Donna Guarnieri
Health Science
Page

Katherine Cain
Social Studies
Ravenwood

Becki Wilson
Special Education
Summit
   

Classified Employees - Elementary School


Edna Hutcherson
Library Media Assistant
Allendale

Maureen Bond
School Registered Nurse
Bethesda

Sandy Smith
Library Media Assistant
Chapman's Retreat

Nancy Zakhari
Special Ed. Teacher Assistant
Clovercroft

Janie Rakes
Bookkeeper
College Grove

Debbie Balmaseda
Special Ed. Teacher Assistant
Crockett

Cindy Alumbaugh
Special Ed. Teacher Assistant
Edmondson

Taniya Nolen
Special Ed. Teacher Assistant
Fairview

June Brown
Bookkeeper
Grassland

Pam Bunch
Teacher Assistant
Heritage

Kathleen Casaletta
Special Ed. Teacher Assistant
Hunters Bend

Debbi Johnson
Bookkeeper
Kenrose

Shantha Saragoor
Special Ed. Teacher Assistant
Lipscomb

Christina Burnham
Secretary
Longview

Teresa Justis
Bookkeeper
Nolensville

Diane Smith
Bookkeeper
Oak View

Susan Putnam
Bookkeeper
Pearre Creek

Kelly Hassall
Teacher Assistant
Scales

Beth Alexander
Secretary
Sunset

Carol Monks
Teacher Assistant
Trinity

Bonnye Humphrey
Special Ed. Teacher Assistant
Walnut Grove

Kara Solano
Teacher Assistant
Westwood

Pat Lewandowski
Library Media Assistant
Winstead
 

Classified Employees - Middle School


Allen Fiuzat
Special Ed. Teacher Assistant
Brentwood

Gail Weber
Bookkeeper
Fairview

Hollye Owen
Library Media Assistant
Grassland

Dawn Adams
Special Ed. Teacher Assistant
Heritage

Sherry Saunders
Special Ed. Teacher Assistant
Hillsboro

Tammi Wilson
Secretary
Page

Kim Parrish
Bookkeeper
Spring Station

Terri Rappe
School Registered Nurse
Sunset

Katherine Nichols
Special Ed. Teacher Assistant
Woodland
     

Classified Employees - High School


Helon Brakebill
Special Ed. Teacher Assistant
ALC

Tony Wesley
Special Ed. Teacher Assistant
Brentwood

Jenny Wesson
Secretary
Centennial

Tina Daniel
Special Ed. Teacher Assistant
Fairview

Kathleen Butler
Library Media Assistant
Franklin

Ana Gomez-Pineiro
CTE Teacher Assistant
Independence

Jan King
Bookkeeper
Middle College

Cindy Gonzales
Secretary
Page

Joan Colasso
Bookkeeper
Ravenwood

Amy Sendewicz
Special Ed. Teacher Assistant
   

Departmental Classified Employees of the Year


Marguerite Kindle
Department Assistant
Central Office
Teaching, Learning & Assessment

Jane Sullivan
Cafe Manager
Summit High
Food Service

Brad Johnson
Network Engineer/Database Administrator
Information Technology

Tommy Walker
HVAC Technician
Maintenance

Dwayne Pate
Site Leader
Clovercroft Elementary
SACC

Emily Dixon
Substitute Teacher

Kris Mangrum
Transportation
 
Any linked sites within our site are not under the control of WCS, and the district is not responsible for the contents of any of these linked sites or any link contained in a linked site, or any changes or updates to such sites.   These links are offered to you only as a convenience, and the inclusion of any link does not imply endorsement of the site by our district.