Faculty

The faculty and staff list is provided below in alphabetical order by last name. If you need extra assistance, call the front office at 615-472-5250.

NameJob TitleTelephoneLinks
Heather Black
Assistant Principal
Marilyn Webb
Principal
NameJob TitleTelephoneLinks
Elena Arone
Cafeteria
Sherry Baggett
Cafeteria
Heather Black
Assistant Principal
Daniel Blumig
6th Grade Science, Wrestling Coach
Lisa Bogle
Teacher Assistant
Joanna Brewer
8th Grade Algebra & ELA
Maria Caloca
Custodian
Jennifer Caporali
Cafeteria Manager
Susan Chambers
7th Grade ELA
Jacqui Clark
6th Grade Social Studies
Sheldon Clark
STARS Counselor
Candace Coleman
Teacher Assistant
Monica Conrad-Thompson
Teacher Assistant
Stephanie Cook
6th Grade Math & Science
NameJob TitleTelephoneLinks
Daniel Blumig
6th Grade Science, Wrestling Coach
Audrey Drayton
6th Grade Math, Dance Coach
Nadine Dunsing
8th Grade Math, Track Coach
Erika Germano-Pietrzak
7th Grade Math, Volleyball Coach
Sue Grunwald
7th & 8th Grade Science, Tennis Coach
Angie Honeycutt
Counselor - 7th grade, Cheer Coach
Ellen Ives
7th Grade ELA, Dance Coach
DeAndra McCarthy
Counselor - 8th grade, Cheer Coach
Holly Pring
Secretary, Girls Cross Country
David Stange
7th & 8th Grade Social Studies, Boys Cross Country
Chris Sutherland
8th Grade Social Studies, Athletic Director
NameJob TitleTelephoneLinks
Daniel Blumig
6th Grade Science, Wrestling Coach
Jacqui Clark
6th Grade Social Studies
Stephanie Cook
6th Grade Math & Science
Dan Dixon
6th Grade Social Studies
Audrey Drayton
6th Grade Math, Dance Coach
Melissa Howell
6th Grade ELA
Judy Kleiner
6th Grade Student Support Services
Katie Logan
6th Grade Science & Math
Jake Ray
6th Grade Math
Angela Wilson
6th Grade ELA & Social Studies
Johnna Wright
6th Grade ELA
NameJob TitleTelephoneLinks
Susan Chambers
7th Grade ELA
Kathy Gawron
7th Grade Student Support
Erika Germano-Pietrzak
7th Grade Math, Volleyball Coach
Sue Grunwald
7th & 8th Grade Science, Tennis Coach
Ellen Ives
7th Grade ELA, Dance Coach
Kyle Snyder
7th Grade Social Studies
David Stange
7th & 8th Grade Social Studies, Boys Cross Country
Jackie Stitt
7th Grade Science
Amelia Tweito
7th Grade Math
NameJob TitleTelephoneLinks
Joanna Brewer
8th Grade Algebra & ELA
Nadine Dunsing
8th Grade Math, Track Coach
Shelby Gibson
8th Grade Algebra & Geometry
Sue Grunwald
7th & 8th Grade Science, Tennis Coach
Lindsey Hinds-Brown
8th Grade Social Studies
Brittnee Murray
8th Grade Science
David Stange
7th & 8th Grade Social Studies, Boys Cross Country
Chris Sutherland
8th Grade Social Studies, Athletic Director
Nick Tournaud
8th Grade Science
Ansley Watley
8th Grade Student Support
Chris Weinholtz
8th Grade ELA
Jennifer Wilson
8th Grade ELA
NameJob TitleTelephoneLinks
Elena Arone
Cafeteria
Sherry Baggett
Cafeteria
Jennifer Caporali
Cafeteria Manager
Young Diel
Cafeteria
Sandy Gerba
Cafeteria
Sue Littrell
Cafeteria
Sheila Organ
Cafeteria
NameJob TitleTelephoneLinks
Maria Caloca
Custodian
Jose Mojica
Custodian
NameJob TitleTelephoneLinks
Ryan Florida
Network Technician
Jill Nelson
Bookkeeper
Holly Pring
Secretary, Girls Cross Country
Angela Salveson
Nurse
Lissette Utz
Attendance Secretary
Marilyn Webb
Principal
Kristian Wernet
School Resource Officer (SRO)
NameJob TitleTelephoneLinks
Cynthia Dunn
ELL Teacher
Edie Emery
Literacy
Lindsey England
SLP (Speech) Teacher
Latoya Howell
Interventionist
Jessica Johnson
Math Coach
Cathey Jordan
Instructional Coach
Laura Morse
Gifted
Laura Beth Russell
Math Support
NameJob TitleTelephoneLinks
NameJob TitleTelephoneLinks
Sheldon Clark
STARS Counselor
Angie Honeycutt
Counselor - 7th grade, Cheer Coach
LaTonya Jackson
School Psychologist
DeAndra McCarthy
Counselor - 8th grade, Cheer Coach
Bailey Strand
Counselor - 6th grade
NameJob TitleTelephoneLinks
Lisa Bogle
Teacher Assistant
Candace Coleman
Teacher Assistant
Monica Conrad-Thompson
Teacher Assistant
Kimmie Jones
Teacher Assistant
Esther Khan
Teacher Assistant
Ashley Mangrum
Teacher Assistant
Mykalynne Taylor
Teacher Assistant
Donna “Leigh” Terns
Teacher Assistant
Diane Vazquez
Teacher Assistant