School Faculty

Faculty and staff are listed by department. Please scroll down to see all departments. School counselors are listed below and also on the School Counseling Staff page. The Athletic Director and coaches are only listed on the Athletic Staff page.

NameJob TitleTelephoneLinks
Randy Hatley
Assistant Principal, 12th Grade
Dr. Katie Hill
Assistant Principal, 9th Grade
Dr. Shane Pantall
Principal
Kelly Sailors
Assistant Principal, 10th & 11th Grades
NameJob TitleTelephoneLinks
Marilyn Crothers
Front Office Secretary
Rita Green
Cafe Manager
Vicki Holder
Attendance Secretary
Andrew Montgomery
SRO
Karri Tomlin
Nurse
Carrie Vitucci
Bookkeeper
NameJob TitleTelephoneLinks
Lindsay Acevedo
Spanish I, Spanish II Honors
Cindy Applegate
Health Science Education, Medical Therapeutics Honors, Diagnostic Medicine Honors
Melissa Arvidson
Teacher Assistant
Carrie Askren
School Psychologist
Gayle Atwell
Teacher Assistant
Clayton Baker
Algebra II Honors, Statistics AP
Eric Barnes
Chemistry, Chemistry Honors, Astronomy
Shana Boteler
Agriscience, Small Animal Care
Andy Bull
JROTC I
Gerry Burdick
Teacher Assistant
Lisa Clanton
Student Support Services
Nathan Clapp
PE II, Wellness, ISS/CR
Tammy Coleman
Biology, Astronomy
Marilyn Crothers
Front Office Secretary
Judy Davis
Economics, Macroeconomics AP, ISS/CR
NameJob TitleTelephoneLinks
Cindy Applegate
Health Science Education, Medical Therapeutics Honors, Diagnostic Medicine Honors
Shana Boteler
Agriscience, Small Animal Care
Terry Flowers
TV & Film I, II, III, IV
Donna Guarnieri
Nursing Education Honors, Emergency Medical Services
Jackie Stevens
Marketing Management Principles I, Entrepreneurship, WBL
Ben White
Foundations of Technology, Advanced Design Application, IED/PLTW, Principles of Engineering Honors
NameJob TitleTelephoneLinks
Briana Gadke
English II Honors, Seminar AP
Brydon Groves-Scott
English II, English IV Honors
Nikki Guertin
English I Honors, English IV AP
Josh Hollandsworth
English III, Creative Writing
Melissa Johnson
English I, English II
Anna Montague
English III Honors, English IV
Christine Morgan
English I Honors, English II
Jenny Petrone
ESL
Ken Stansberry
English IV, English IV Honors, ACT Prep
Megan Stitt
Biology Honors, Environmental Science AP, Journalism
Stacey Studer
English I Honors, English III AP
Stephanie Wagner
English II Honors
NameJob TitleTelephoneLinks
Sharon Johnson
Art 1, Art 2D II, Art 2D II Honors, Art 3D II, Art 3D III Honors, Art AP
Dana LaRocco
Art I
Michael Rosson
Band, Percussion, Music Theory, Music Theory AP
Michelle Tripp
Theater I, II, III, IV, Speech, Film as Literature
Molly Wineland
Choir
NameJob TitleTelephoneLinks
Clayton Baker
Algebra II Honors, Statistics AP
Kathy Dye
Geometry, ACT-Math
Ryan Hilber
Pre-Calculus Honors, Calculus Honors, Calculus AB AP, Calculus BC AP
Wendy Jones
Algebra II
Jennifer Mackie
Geometry Honors, Statistics
Laurie Mauldin
Pre-Calculus, Statistics, SAILS
Misty Nelson
Algebra IA, Algebra IB, Algebra I Honors, Computer Science Principles Application AP
Bobby Pickle
Geometry IA, Geometry IB, Geometry Honors, Bridge Math
Sarah Grace Sparks
Algebra II Honors, Pre-Calculus Honors
Megan Wright
Algebra I, Geometry
NameJob TitleTelephoneLinks
Carol Hogue
Media Center Specialist
Sherri Jones
Media Center Aide
NameJob TitleTelephoneLinks
Carrie Askren
School Psychologist
Cindy Gonzales
Counseling Secretary
Tami Hart
Registrar
Jim Mahan
Counselor, Last Name P-Z
Erika McMurtrey
STARS ESAP
Emily Rate
STARS
Allyson Varallo
Counselor
Hillary Walter
Counselor, Last Name G-O
Rebecca Wilson
Counselor, Last Name A-F
NameJob TitleTelephoneLinks
Eric Barnes
Chemistry, Chemistry Honors, Astronomy
Tammy Coleman
Biology, Astronomy
Michael Duplessis
Biology Honors, Biology AP, Research AP
Cathy Koczaja
Human Anatomy & Physiology Honors, Research AP
Mike Orr
Physics
Thomas Plaxco
Chemistry, Physical Science
Sarah Sikon
Chemistry, Chemistry Honors, Chemistry AP
Megan Stitt
Biology Honors, Environmental Science AP, Journalism
NameJob TitleTelephoneLinks
Judy Davis
Economics, Macroeconomics AP, ISS/CR
Kevin Dockery
European History AP, World History AP
Rick Hess
Personal Finance, ISS/CR
Charles Rathbone
World History & Geography, World History & Geography Honors, ISS/CR
Kenny Roeten
US History, US History Honors, Psychology
Ashley Rowe
US History AP, World History & Geography Honors
Elizabeth Tidwell
US History AP, Psychology AP
Patrick Toth
Human Geography AP
Wayne Wilson
US Government, US Government AP, Sociology, Contemporary Issues
NameJob TitleTelephoneLinks
Melissa Arvidson
Teacher Assistant
Gayle Atwell
Teacher Assistant
Gerry Burdick
Teacher Assistant
Lisa Clanton
Student Support Services
Carol Goslowsky
Teacher Assistant
Dan Harkins
Teacher Assistant
Kathy Harmon
Teacher Assistant
Cathy Johnson
Student Support Services
Robert Keasler
Student Support Services
John Lanager
Teacher Assistant
Megan Lechner
Transition II
Totika Mansfield
Transition II
Kelly Marcom
Gifted
Brittany Morgan
Teacher Assistant
Cyndy Scott
Teacher Assistant
NameJob TitleTelephoneLinks
Andy Bull
JROTC I
Nathan Clapp
PE II, Wellness, ISS/CR
Eric Goslowsky
JROTC IX
Benji Gray
Wellness, Athletic Director
Allan Larson
JROTC II
Brian Magochy
Wellness, Weights & Kinesology, ISS/CR
NameJob TitleTelephoneLinks
Lindsay Acevedo
Spanish I, Spanish II Honors
Rebecca Ford
Spanish I, Spanish IV Honors, Spanish Language AP
Amanda Harber
French I, II, III, IV Honors
Lance Olivas
Spanish I Honors, Spanish II
Lindsay Tuvell
Spanish II, Spanish III Honors