Staff

Home » Our School » Staff

Summit High Faculty and Staff

The faculty and staff at Summit High is committed to serving our students and helping them achieve excellence. Members of our staff can be found below. If you cannot find the name or contact information of the person you are looking for, please call 615-472-5100 for assistance.

Administration
NameJob TitleTelephoneLinks
Kimberly Eaton
Assistant Principal
Greg Glass
Assistant Principal
Sarah Lamb
Principal
Dr. Jewell Mason
Assistant Principal
Dr. Milton Nettles
Assistant Principal
Administrative Staff
NameJob TitleTelephoneLinks
Tami Buckley
Student Services Secretary
Robert Daub
SRO
Molly Griggs
School Nurse
Kimberly Johnson
Bookkeeper
Rob Lenters
SRO
Theresa Pinegar
Administrative Assistant
Linda Samuels
Front Office Secretary
All Faculty and Staff
NameJob TitleTelephoneLinks
Beth Affolter
Art I, Art 2D, Art 2D III, AP Studio
Jessica Allen
Teacher Assistant
Janet Argo
School Psychologist
Scott Atchley
Band, Concert Band, Music, Percussion, Symphony, Wind Ensemble
Bethany Ball
School Counselor, 9 - 12 Grades, Last Names S - Z
Michaela Baxter
AP Language, English III
Kacie Beirnes
Ecology, Physical Science
Deborah Bohn
AP Literature, ACT
Johanna Bourdon
Government AP, Psychology
Rebekah Brashier
Advertising, Entrepreneurship, Marketing I, Marketing II, Public Relations,
Sherris Brown
Student Services Specialist
Tami Buckley
Student Services Secretary
Jacob Burkett
Government, Wellness
Brian Burnham
Student Support Services
Corley Calhoun
Art I
CCTE
NameJob TitleTelephoneLinks
Rebekah Brashier
Advertising, Entrepreneurship, Marketing I, Marketing II, Public Relations,
BreAnna Hankins
Anatomy Honors, Health Science, Clinical Internship
Kimberly Hartnett
Early Childhood, Early Childhood II
Christina Isong
Health Science Teacher, HOSA Advisor
Ann Moran
Culinary I, Culinary II
Patrick Nichols
CTE Department Chair, TV/Film I, TV/Film II, TV/Film III
Claudia Partee
DE Honors, IED
Warne Riker
Digital Arts I, Digital Arts II, Digital Arts III, App Art Practicum
Kris Schneider
CEA Honors, EDD, POE
Beth Valentine
AP Computer Science A, AP Computer Science Principles, Coding I, Coding II, Computer Science Foundations
English
NameJob TitleTelephoneLinks
Michaela Baxter
AP Language, English III
Deborah Bohn
AP Literature, ACT
Jack Dinwiddie
English IV
Jessica Edwards
English II, English II Honors
Sara Harvey
English I, English I Honors
Annie Hutchison
English I, English I Honors
Mark Matykiewicz
English IV
Laurie Myers
English I Honors, English I
Amanda Reddish
English II Honors, English II
Paul Reding
ESL
Vickie Reedy
English II, Journalism
Sandra Toms
English III
Russ Turpin
English Department Chair, AP Language, Film
Fine Arts
NameJob TitleTelephoneLinks
Beth Affolter
Art I, Art 2D, Art 2D III, AP Studio
Scott Atchley
Band, Concert Band, Music, Percussion, Symphony, Wind Ensemble
Corley Calhoun
Art I
Jenna Elsberry
Fine Arts Department Chair, Chorale H, Chorus, Piano, Women's Choir
Erick Harris
Band, AP Music Theory, Percussion, Symphony, Wind Ensemble
Annie Rice
Fine Arts Department Chair, Theatre I, Theatre II, Theatre III, Theatre IV
Library
NameJob TitleTelephoneLinks
Sherry Monroe
Librarian
Suzanne Swanson
Library Assistant
Math
NameJob TitleTelephoneLinks
Karen Carrico
Geometry Honors, Geometry
Brian Coleman
Bridge Math
Leigh Dragos
Algebra II, Algebra II Honors
Christin Glenn
Algebra II, Algebra II Honors
Audrey Head
Math Tutor
Kurt Kosack
Geometry, Pre-calculus Honors
Beverly Lewis
Algebra II Honors
Elizabeth Matuszewski
Algebra I, Geometry
Allison McNeely
AP Calculus, Pre-calculus Honors
Mark Moses
Geometry Honors, Geometry
Jenny Parkhurst
Math Department Chair, Precalculus, Sails
Kristin Perry
AP Statistics, Statistics
Stephen Slowey
Algebra 1, Algebra 1 Honors
Laura Tomlin
Geometry Honors, Geometry
Physical Education
NameJob TitleTelephoneLinks
Jacob Burkett
Government, Wellness
Joshua Goodwin
Wellness
Chad Kirby
Wellness
Alex Melton
Gym, PE II, Weights
Brandon Nolen
Wellness, Assistant Baseball Coach
School Counseling
NameJob TitleTelephoneLinks
Janet Argo
School Psychologist
Bethany Ball
School Counselor, 9 - 12 Grades, Last Names S - Z
Sarah Curtis
School Social Worker
Theresa Everding
Registrar
Hannah Harris
Speech Therapist
Joyce Hollins
School Counselor 9 - 12 Grades, Last Names L - R
Renee Marsee
Counseling Administrative Assistant
Erika McMurtrey
STARS Counselor
Mia Monroe
School Counselor, Grades 9 - 12, Last Names E-K
Greg Sharpe
School Counselor, 9 - 12 Grade, Last Names A - D
Addy Sullivan
School Counselor, Graduation Coach
Science
NameJob TitleTelephoneLinks
Kacie Beirnes
Ecology, Physical Science
Jim Cherry
Science Department Chair, AP Chemistry, Chemistry Honors, Organic Chemistry
Paige Edwards
Anatomy, Biology Honors
Erica Lanius
AP Biology, APES, Biology Honors
Natasha Murphy
Biology Honors, Biology
Abby Owen
Chemistry Honors, Chemistry
Jenny Randolph
Biology Honors, Biology
Becky Wilhite
AP Physics, Physics Honors, Physics
Diandra Williams
Chemistry, Physical Science
Social Studies
NameJob TitleTelephoneLinks
Johanna Bourdon
Government AP, Psychology
Jacob Burkett
Government, Wellness
Heather Cornett
World History
Paul Gilbert
AP Euro, World History
Otis Hallbright
AP Psychology, AP US History
Matt Hoek
AP US History, Human Geography
Kathy Johns
Teacher
Nick Michaels
ISS, Personal Finance
Tracy Ryan
History Department Chair, AP Economics, Economics
Matt Sanders
Government, World History
Adrian Wilson
Personal Finance
Student Support
NameJob TitleTelephoneLinks
Jessica Allen
Teacher Assistant
Sherris Brown
Student Services Specialist
Brian Burnham
Student Support Services
Janet Daniels
Teacher Assistant
Lisa Dojchak
Student Support Services
Christy Herring
Student Support Services
Patricia Kramer
Teacher Assistant
Edie Matykiewicz
Student Support Services/RTI
Meghan McDonald
Student Support Services, Department Chair
Alecia McKay
Teacher Assistant
Emily Myers
Freshman Academy
Dana Perkins
Student Support Services
Paul Reding
ESL
Peggy Richardson
Student Support Services
Brittanie Safstrom
Student Support Services
World Language
NameJob TitleTelephoneLinks
Robert Collard
World Language Department Chair, AP Language, AP Literature, Spanish I
Chelsea Graves
Spanish I, Spanish I Honors, Spanish III Honors
Pamela Groom
French II, French II Honors, French III Honors
Nicole Hernandez
Spanish II, Spanish II Honors, Spanish IV Honors
Caroline James
Spanish II, Spanish II Honors
Jessica Larwig
French I, French I Honors

Contact Us

SUMMIT
High School

  • 2830 Twin Lakes Drive
    Spring Hill, TN 37174
  • (615) 472-5100
  • (615) 472-5121

Summit High School Panoramic Photograph